Witajcie!

Niezmiernie miło mi was gościć ponownie. Dzisiaj będzie wyjątkowo ciekawie, bowiem przewidziałam kolejny artykuł z serii: Mowa Ciała w biznesie. Wokół tego zagadnienia narosło wiele mitów i kontrowersji, i właśnie to będzie tematem posta. Sprawdźmy zatem, które popularne opinie i twierdzenia są fałszywe, a które okażą się prawdą.

1. ODCZYTANE SYGNAŁY MOWY CIAŁA MOGĘ TRAKTOWAĆ JAKO PEWNIK, czyli ktoś podrapał się w nos = kłamie - MIT

Hola, hola! W życiu pewne są tylko podatki i śmierć :) Mowa ciała jest jak najbardziej uniwersalnym narzędziem do komunikacji, natomiast sama w sobie jest bardzo niejednoznaczna. Zwłaszcza gdy próbujemy odczytać sygnały osoby, której nie znamy.

Ludzie są tak różni, że nie jest to możliwe, by każdy pojedynczy gest oznaczał u wszystkich to samo. Same pojedyncze gesty z resztą nie są dobrą wskazówką do odczytania całego komunikatu i rzeczywistych intencji. Sygnały mowy ciała odczytujemy zawsze w grupach. Ta niepisana zasada znajduje zastosowanie zarówno na spotkaniach towarzyskich, jak i biznesowych. I we wszystkich codziennych sytuacjach. Po prostu zawsze i wszędzie. Za przykład niech posłuży nieśmiertelna pozycja stojąca z założonymi rękami, która samodzielnie może oznaczać wiele różnych emocji.

Łączenie tego gestu z zamknięciem emocjonalnym, stresem lub zakłopotaniem może się okazać sporym błędem.

Często robimy tak momencie, gdy po prostu nie mamy co zrobić z rękoma, niekoniecznie rozmowa musi być dla nas niewygodna. Nie wspominając o sytuacji, gdy jest nam zimno.

Niemniej jednak, taki sam gest wykonany w towarzystwie kilku innych sygnałów jest już konkretniejszą wskazówką. Gdybyśmy połączyli skrzyżowanie nie tylko rąk, ale też nóg, odwrócenie stóp w kierunku wyjścia oraz nerwowy grymas na twarzy, otrzymamy w rezultacie dość klarowny komunikat - chcę wyjść, nie chcę już z Tobą rozmawiać, a już na pewno nie na ten temat. Nadal jednak nie są to pewne informacje, ale dają już większe światło na faktyczne zamiary rozmówcy.

2. MOWĘ CIAŁA DA SIĘ UDAWAĆ - MIT

To Ci dopiero gratka. Gdyby dało się zawsze udawać, to sens umiejętnego odczytywania znacznie by spadł. Na szczęście i nieszczęście w jednym, są takie grupy gestów, które możemy wypracować. Jednocześnie są też takie, na które kompletnie nie mamy wpływu.

Kolejna niepisana zasada jest taka, że im dalej dana część ciała jest od mózgu, tym trudniej jest nad nią zapanować. Nasuwa się zatem prosty wniosek, że łatwiej będzie nam udawać twarzą i rękami niż chociażby stopami. One często, mimo perfekcyjnie zachowanej “maski” zdradzą nasze prawdziwe odczucia. Z czasem jednak również twarz zacznie wysyłać sprzeczne mikrosygnały, które przez wprawnego obserwatora zostaną od razu wychwycone. Jesteśmy po prostu zaprogramowani na bycie autentycznym, natura bowiem sprzeczności i sztuczności nie akceptuje.

3. MOWA CIAŁA JEST WAŻNIEJSZA W KOMUNIKACJI NIŻ MOWA WERBALNA - FAKT

Trwają obecnie badania mające na celu określenie w jakim procencie przeważa komunikat niewerbalny nad werbalnym, i czy w ogóle faktycznie przeważa. A może to tylko jakieś pseudonaukowe teorie, które należy traktować z przymrużeniem oka?  Doświadczenie, prowadzone obserwacje i znajomość odpowiedniej literatury pozwala mi śmiało stwierdzić, że tak - mowa ciała jest w komunikacji ważniejsza, niż słowa, które wypowiadamy i to w znacznym stopniu. Mówi się nawet o 70-80 procentowej przewadze gestów nad słowami.  Dowodem na to może być chociażby fakt, że w pradawnych czasach ludzie posługiwali się przecież głównie mową ciała, a artykułowane dźwięki były tylko nieznaczną częścią całej komunikacji. Nasi przodkowie byli dużo lepsi w odczytywaniu sygnałów, niż my obecnie. Dlaczego? Głównie ze względu na panującą aktualnie wszechobecność innych bodźców, które nas po prostu rozpraszają i nie dają szansy w pełni zrozumieć całego komunikatu.

4.  GDY ZGŁĘBIĘ WSZYSTKIE TAJNIKI MOWY CIAŁA, STANĘ SIĘ TYTANEM SUKCESU - FAKT I MIT

Nie jest tajemnicą, że żeby osiągnąć sukces trzeba wytrwale dążyć do celu. Sama umiejętność odczytywania mowy ciała nie jest gwarantem powodzenia w interesach. Oczywiście, że ta wiedza pozwoli Ci na poprawę swoich kontaktów zawodowych i prywatnych. Znajomość podstawowych zagadnień przyda się bardzo wśród znajomych, ale też przede wszystkim w pracy, gdzie mamy większy lub mniejszy kontakt z ludźmi. I to nie zawsze z takimi, których lubimy.

Nie zmienia to jednak faktu, że bez pracy nie ma kołaczy i utrzymywanie świetnych stosunków z innymi ludźmi nie będzie skutkowało sukcesem, jeżeli będziemy zaniedbywać swoje obowiązki. Każdy człowiek ma inne oczekiwania wobec siebie i otoczenia. Warto więc przy odczytywaniu mowy ciała wziąć pod uwagę tę różnorodność i nawet będąc mistrzem wszelkich rozmów, w tym biznesowych, zachować zimną krew i oddzielić fakty od domysłów.

I już! Rozprawiliśmy z faktami i mitami na temat mowy ciała.  Mam nadzieję, że ten temat jest dla Ciebie interesujący i z przyjemnością zgłębiasz wiedzę przedstawianą w moich artykułach.  Jak sam widzisz, kwestia komunikacji jest bardzo obszernym pojęciem. Przed nami jeszcze wiele ciekawych zagadnień, będących kontynuacją tej serii.

Tym akcentem kończę dzisiejszy post.

Dziękuję za Twoją uwagę,

Klaudia


Klaudia Mojsak
Specjalista ds. wizerunku