Skoro tu trafiłeś to zapewne wpadłeś na świetny pomysł na biznes i chciałbyś zacząć sprzedawać swoje produkty w sieci. Dobra decyzja! Zanim jednak zaczniesz cieszyć się z własnego sklepu internetowego jest kilka rzeczy które powinieneś wiedzieć. Przygotowałem dla Ciebie 5 prostych kroków, dzięki którym dowiesz się jak zacząć sprzedaż produktów w sieci.

1. Produkt do podstawa

Dlatego zanim rozpoczniesz swoją przygodę z e-commerce, musisz wiedzieć dokładnie co chcesz sprzedawać. Kwestię tego, co najlepiej sprzedawać i jakie branże są obecnie najpopularniejsze pozostawię na inny artykuł. W dzisiejszych czasach trudno być oryginalnym dlatego wiele małych sklepów upada już na starcie. Warto jest dobrze przeanalizować swój plan.

Pomyśl o czymś co wyróżnia Twój produkt i spróbuj stworzyć unikatowy sposób jego prezentacji. Potrzebne Ci będą dobre zdjęcia i przyjazny opis tego co sprzedajesz. Dobry rozbudowany opis produktu nie tylko zachęca, ale odgrywa dużą rolę pod kątem pozycjonowania produktu w sieci. Zdjęcia natomiast mają zachęcić wizualnie do zakupu produktu. Warto zadbać aby były one w tym samym klimacie, zwracając szczególną uwagę na tło. Zdjęcia to kluczowy element przyciągający uwagę klienta. Zyskujemy dzięki nim dużą szansę, że klient wejdzie na nasz sklep dowiedzieć się więcej, bo jak dobrze wiemy wszyscy kupujemy oczami.

2. Wybór odpowiedniej platformy

Kwestię produktów mamy już za sobą. Potrzebujemy jeszcze tylko platformy, która pozwoli nam na sprzedawanie naszych perełek w sieci. Możliwości jest tutaj sporo. Możemy wykorzystać gotowe systemy takie jak Shopify, Shoper i inne o pochodnej nazwie słowa Shop 🙂 Zdecydowaną ich zaletą jest brak potrzeby zakupu serwera i możliwość szybkiego rozpoczęcia naszego biznesu. W zależności od naszych wymagań może się to okazać „prostsze”, ale w ostatecznym rozrachunku ma to również swoje wady. Warto zastanowić się nad wielkością naszego sklepu. Jeśli z założenia będzie to mały sklep, wówczas taka opcja może nam się opłacić. Przy większym jednak warto się zastanowić i przeanalizować dodatkowe koszta takiego gotowego systemu.

Niestety często wszystkie dodatkowe elementy są dodatkowo płatne, więc w niektórych sytuacjach może wyjść to zdecydowanie drożej. Warto również wziąć pod uwagę ograniczoną personalizację takiego sklepu. Ciężej będzie nam wyróżnić się przez to na tle naszej konkurencji. Zlecenie wykonania indywidualnego sklepu internetowego może i wydaje się na pierwszy rzut oka bardziej czasochłonne i mniej ekonomiczne, ale w ostatecznym rozrachunku po jego wykonaniu opłacamy tylko jego utrzymanie na serwerze. Na dłuższą metę może przynieść nam spore oszczędności. Ponadto tworząc takie rozwiązanie od podstaw, sami decydujemy jak sklep ma działać i wyglądać, dzięki czemu może on być jeszcze lepszy.

3. Dostawa i metody płatności

Wygoda robienia zakupów siedząc wygodnie na kanapie jest dla wielu naszych klientów kluczowa. Czasy gdy jedyną metodą płatności w sklepach internetowych był przelew tradycyjny i oczekiwanie na jego realizację już dawno minęły. Tutaj niestety zaczynają się schody. Jeśli chcemy rozliczać naszych klientów poprzez popularne płatności online, musimy zdecydować się na pośrednika takiego jak Przelewy24, tPay czy PayU. Sama integracja nie jest skomplikowana, jednak sporym minusem na rzecz dawnej metody jest niestety prowizja. Jest to średnio od 1.5% do 3% od kwoty zakupów. Oczywiście możemy pozostać przy tradycyjnym przelewie lub wysyłać paczki za pobraniem, ale stracimy prawdopodobnie sporą część naszych potencjalnych klientów. Dobrym pomysłem jest przeniesienie kosztu prowizji na klienta doliczając do ceny odpowiednią sumę. Pozostaje jeszcze kwestia dostawy. Podpisując umowę z przewoźnikiem możemy sporo zaoszczędzić. Wyjdzie nas to taniej niżeli wysyłanie paczek na własną rękę. Możemy zintegrować nasz system tak by drukował etykiety gotowe do naklejenia na paczkę. Od nas już zależy w jaki sposób przekażemy paczkę kurierowi.

4. Regulamin sklepu

Każdy sklep internetowy powinien mieć własny regulamin. To nie tylko wymóg prawny, ale także aspekt, który sprawia, że w oczach klientów prezentujesz się jako wiarygodny sprzedawca. W ramach regulaminu powinieneś spełnić swoje podstawowe obowiązki informacyjne wobec konsumentów oraz podać podstawowe dane związane z Twoim biznesem. Postaraj się jasno opisać poszczególne sytuacje związane z gwarancją i zwrotami. Ważną kwestią jest odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłek. Tą kwestię warto poruszyć już w momencie ustalania warunków z przewoźnikiem. Dzięki temu nie tylko klienci, ale także Ty będziesz mógł spać spokojnie.

5. Marketing

Kiedy przebrniesz już przez wszystkie powyższe punkty i uruchomisz swój sklep, przyjdzie czas na zdobycie pierwszych klientów. Aby ich pozyskać musisz zadbać o reklamę swojego e-commerce. Zanim jednak zaczniesz wydawać pieniądze na AdWords i kampanie social media, zadbaj o pozycjonowanie swojego sklepu. Ułatwi to pozyskiwanie klientów organicznych oraz zwiększy efektywność reklamy. Następnym krokiem dopiero będzie przygotowanie stron na socialach i przygotowanie AdWords pod kątem remarketingu. Im więcej czasu poświęcisz na odpowiednią konfigurację i pozycjonowanie, tym w ostatecznym rozrachunku reklama będzie bardziej efektywna.

Potrzebujesz pomocy?

Czasami warto zaufać specjalistom. Napisz do nas wiadomość, a pomożemy Ci w otwarciu Twojego sklepu internetowego. Dzięki temu będziesz mógł poświęcić więcej czasu na rozwój swoich produktów i zwiększysz swoją szansę na sukces.


Szymon Mojsak

Specjalista ds. marketingu