Własna działalność to ciężki kawałek chleba. Często jeszcze przed jej startem, mamy pełne ręce pracy – myśląc nie tylko o samej usłudze, ale też o marketingu, klientach i wszystkim co z tym związane, by móc zaistnieć na tle konkurencji. Nie ma na to lepszego sposobu niż logo, które niestety bywa pomijane przez początkujących przedsiębiorców. Przygotowałem dla Was krótki artykuł, w którym dowiecie się czy konieczne jest posiadanie firmowego logo oraz jak powinno wyglądać.

  • Rozwiń swój biznes

Czym różni się logo od logotypu?

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótka lekcja na temat nazewnictwa, gdyż wiele osób błędnie używa tych słów wymiennie. Logo jest graficzną formą przedstawienia nazwy firmy lub organizacji składającą się z sygnetu, logotypu i czasami sloganu. Sam logotyp to nic innego jak graficzne przedstawienie nazwy firmy za pomocą charakterystycznej czcionki. Slogan najczęściej przedstawia hasło promocyjne firmy bądź jej wartości. Nie jest on wymagany.

Dlaczego warto rozróżniać powyższe pojęcia? Pozwoli nam to uniknąć nieścisłości przy zamawianiu znaku u profesjonalnego grafika lub projektując własne logo firmowe.

Rozwiń swój biznes

Na górze widzimy budowę loga, a na dole sam logotyp firmy

Właściwie po co mi logo?

Myślę, że każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie. Jest ono kluczowe w procesie pozyskiwania naszego klienta. Wszyscy jesteśmy wzrokowcami i nie oszukujmy się, ale często sugerujemy się prezentacją danego produktu.

Przede wszystkim logo kreuje wizerunek firmy i przyciąga uwagę klienta. To ono jest pierwszym kontaktem odbiorcy z nasza firmą i decyduje o tym czy skorzysta z naszych usług czy też nie. Fakt, że są jeszcze inne czynniki takie jak np. opinie innych, ale najpierw trzeba je jakoś zdobyć 🙂 Często na starcie zapominamy o właściwej kolejności jego kreowania jaką jest – produkt -> logo -> marketing -> drobiazgi. Dzięki niej możemy nie tylko stworzyć dobry produkt, ale mamy większe pole manewru jeśli chodzi o budowę zachęcającego znaku.

Nie koniecznie musi ono na pierwszy rzut oka odzwierciedlać profil działalności (wyobraź sobie logo Nike lub Apple). Ważniejsze jest tutaj przekazanie odpowiednich wartości z jakimi się utożsamiamy. Marki kojarzącej się z lekkością i bezpieczeństwem nie przekażemy za pomocą czerwonego byka. Podobnie z dynamiczną marką, do której nie pasuje symbol żółwia. Są to oczywiście przykłady na wyrost, ale mają one na celu ukazać jak ważne jest używanie skojarzeń w procesie twórczym. W końcu klient nie ma czasu na analizowanie naszego znaku, tylko powinno działać na niego podświadomie. Dlatego jest to bardzo ważne narzędzie marketingowe. Zwiększamy tym sposobem szansę na to, że zostanie ono zapamiętane, a klient utożsami się z marką. Ważne jest aby podkreślało ono charakter naszej firmy.

Rozwiń swój biznes

Cechy dobrego logo

Niezależnie od tego, czy zamierzacie zlecić jego wykonanie grafikowi czy wykonać je na własną rękę nie możecie zapomnieć o jego najważniejszych cechach:

– Czytelne

To chyba element najważniejszy. Nie raz spotkałem się z logiem, której nazwy firmy do teraz nie potrafię odczytać. Ma to duże znaczenie, bo wielu klientów nie znając nazwy firmy po prostu jej nie zapamięta (logiczne, prawda?). Ważne jest aby zachować umiar przy doborze ilości kolorów i elementów. Niepisaną zasadą jest stworzenie takiego znaku, aby dało się go narysować w (przypominającej go formie) jakieś 10-15 sekund. Tyle mniej więcej czasu klient będzie miał na jego zapamiętanie.

– Charakterystyczne i znaczące

Logo powinno budzić odpowiednie skojarzenia z naszą firmą. Może to być profil działalności firmy, jej wartości, emocje, które chce wzbudzić lub sugerować to, do czego dąży i jakie są jej ambicje. Często nabiera ono szczególnych cech z czasem, gdy konsekwentnie budujemy wizerunek swojej firmy. Ważne jest jednak to, by logo nie było przypadkowym zestawieniem grafiki i tekstu.

– Oryginalne

W dzisiejszych czasach ciężko jest stworzyć takie logo, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli nasza firma jest jedyna w swoim rodzaju lub stworzyliśmy nowy produkt, nie powinniśmy mieć trudności ze jego stworzeniem.. Jeśli jednak zakładamy popularny salon fryzjerski, pizzerię lub sprzedajemy ubrania, musimy jakoś wyróżnić się wśród konkurencji i uważać na to, by nie popełnić plagiatu. Jest bardzo wiele sposobów prezentacji każdego typu działalności, ale warto jednak pomyśleć nieszablonowo. W końcu chcemy się wyróżnić na tle naszej konkurencji.

– Użyteczne

W zależności od tego gdzie będziemy stosować nasze logo warto przemyśleć wcześniej jak będzie prezentować się na danym formacie. Dla przykładu logo na stronę internetową ma większe możliwości niż znak na długopisie. Warto zadbać o prezentację na każdym formacie, który będziemy chcieli wykorzystać lub stworzyć odpowiednie warianty znaku. Dzięki temu mamy pewność, że nasze logo będzie dobrze widoczne, a klientowi zapadnie w pamięć.

Zadbaj o wizerunek swojej firmy

Logo firmowe jest nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne w czasie zakładania działalności gospodarczej i budowania wizerunku swojej firmy. Warto poświęcić jego przygotowaniu więcej czasu. W końcu to od niego zależy odbiór marki przez potencjalnego klienta. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu logo, napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie unikatowy projekt, dzięki któremu z pewnością zostaniesz zapamiętany.


Szymon Mojsak
Specjalista ds. marketingu